Ki volt Szókratész?
2025.03.18. 19:48
Szókratész élete és filozófiája
Szókratész (Kr. e. 469–399) az ókori görög filozófia egyik legkiemelkedőbb alakja volt. Nem hagyott hátra írásos műveket, életéről és gondolatairól tanítványai, főként Platón és Xenophón műveiből tudunk.
Élete
Szókratész Athénban született egy kőfaragó apától és egy bábaanyától. Ifjúkorában valószínűleg apja mesterségét követte, de később a filozófiának szentelte életét. Nem tartott fenn iskolát, inkább a város utcáin és terein folytatott beszélgetéseket, kérdéseivel próbára téve az emberek tudását és erkölcsi felfogását.
Megjelenése szokatlan volt: durva ruhában járt, nem törődött külsőségekkel, és szegénységben élt. Ugyanakkor rendkívüli szellemi hatást gyakorolt kortársaira. Bár több barátja és követője is volt (köztük Platón), sokan ellenségesen tekintettek rá, mivel kérdéseivel zavarba hozta a város vezetőit és tekintélyes polgárait.
Filozófiája
Szókratész filozófiájának központi eleme az önvizsgálat és az erkölcsi tudás keresése volt. Módszere, az úgynevezett szókratészi dialektika (vagy elenktikus módszer), kérdések és válaszok sorozatából állt, amelyekkel rávilágított beszélgetőtársai tudatlanságára.
Híres mondása: "Tudom, hogy nem tudok semmit" – ezzel azt fejezte ki, hogy az igazi bölcsesség az, ha felismerjük saját tudatlanságunkat. Úgy gondolta, hogy a helyes élet alapja az erény, amely a tudással azonos, és hogy aki tudja, mi a jó, az azt is cselekszi.
Per és halál
Kr. e. 399-ben Szókratészt bíróság elé állították az ifjúság megrontása és az istenek elleni vétség vádjával. Valószínű, hogy politikai és társadalmi okok is közrejátszottak elítélésében, mivel sok hatalmas ember ellen felszólalt. Bár tanítványai felajánlották, hogy segítenek neki megszökni, ő inkább vállalta a bíróság döntését.
A halálos ítéletet méregpohár (bürök) kiivásával hajtották végre. Platón szerint Szókratész méltósággal fogadta sorsát, és az utolsó pillanatig filozofált tanítványaival.
Öröksége
Szókratész hatása óriási volt: tanítványai, különösen Platón, az ő gondolataira építve hozták létre saját filozófiai rendszereiket. Módszere, amely a kritikus gondolkodásra és az erkölcsi önvizsgálatra épült, ma is meghatározó a filozófiában, az oktatásban és az etikában.
Szókratészt gyakran tekintik a nyugati filozófia egyik alapítójának, és eszméi ma is inspirálják a gondolkodókat.
|